صفحه نخست >> >> >> صورتجلسه یک

صورتجلسه اول

شماره جلسه: 1
تاریخ جلسه : 16/3/88
مکان جلسه : ساختمان معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، دفتر معاونت
ساعت شروع: 14 ساعت خاتمه: 16
حاضرین در جلسه : آقایان دکتر محمد واسعی، دکتر پرویز اولیا، دکتر عبدالرضا نوروزی چاکلی، دکتر آرش اعتمادی، دکتر رضا ملک‌زاده، دکتر آرمین مددکار سبحانی، ایثار نصیری.
دبیرجلسه : آقای دکتر پرویز اولیا

 

  دیف

  دستورکارجلسه:

  1

  بحث و بررسی پیرامون فعالیت‌های آتی کمیته راهبردی علم سنجی

ردیف

  مباحث و موضوعات جلسه

  مسئول اجرا

مهلت اجرا

  1

جناب آقای دکتر واسعی:

یکی از وظایف اصلی کمیته راهبردی علم سنجی ارزیابی شاخص‌های ارزشیابی و بررسی دانش روز علم سنجی می‌باشد. در این جلسات بحث باز است و اعضا می‌توانند با مطرح ساختن موضوعات مختلف آن را به بحث بگذارند. تا کنون دانشگاه‌ها همکاری بسیار خوبی با طرح‌های علم سنجی داشته‌اند و امید می‌رود به این فعالیت‌ها از دیدگاه فعالیت‌های تحقیقاتی نگاه شود. برای مثال پارسال بررسی‌ها نشان داد که طرح‌های تحقیقاتی به صورت Plato در آمده‌اند.

هدف گسترش کمی و کیفی و بازخورد عقلانیت در عملکردها است. همچنین تخلفات نیز باید بررسی شوند و دستور العمل‌های پیشگیری کننده ارائه شود.

لازم است که شاخص‌های جدید تعریف و به صورت مقاله ارائه گردد. تحلیل ارزشیابی‌ها اساس و مبنای پاداش دهی و تعیین بهره‌وری بودجه است.

 

 

  2

جناب آقای دکتر اولیا:

نظر بر آن است که در این جلسات به نیازهای اساسی موجود و پیش بینی آینده پژوهش پرداخته شود. در سطح وزارتخانه با تشکیل این کمیته موافقت شده است و تقریبا در همه دانشگاه‌ها یک مسئول علم‌سنجی تعیین گردیده است. کارگاه‌های آموزش علم سنجی نیز برگزار شده است که جناب آقای دکتر کبیری در این زمینه پیشرو هستند. امید می‌رود وضعیت علم سنجی در معاونت بهتر از دانشگاه‌ها باشد. بحث اصلی این جلسه تعیین خط مشی کمیته و مشخص کردن نحوی پیگیری در سطح وزارتخانه است. یکی دیگر از موارد مهم جمع آوری اطلاعات است و امید می‌رود اعضا کمیته در این خصوص با ما همکاری کنند.

در حال حاضر پیش بینی می‌شود روند صعودی رشد تولیدات علمی به زودی به صورت نزولی تبدیل شود. پیش بینی و جلوگیری از عوامل مضر بر رشد تولیدات علمی از موارد مهم است که باید به آن پرداخته شود.

هدف از فعالیت‌های تشویقی فرهنگ سازی و جلب توجه اساتید و محققان به شاخص‌های مهم علم سنجی بوده است.  در وزارت بهداشت یکسری از تولیدات علمی وجود دارند که پیدا کردن شاخص مناسب برای ارزیابی آنها کار دشواری است. مثلا یافتن شاخصی مناسب برای بررسی اقدامات انجام گرفته در تغذیه با شیر مادر به جای شیر خشک.

 

 

 

 

جناب آقای دکتر ملک‌زاده:

دو سوال اصلی مطرح است:

کارهایی که باید کمیته انجام دهد.

روش‌های ارزیابی شاخص‌ها و تشویق

  تشویق‌های لازم نیست که حتما مادی باشد. و اینکه باید بیشتر بر روی چه مواردی تمرکز کرد.

  بهتر است که هر جلسه موضوع بندی شود. ارزشیابی و علم سنجی باید در کشور هدفمند شود و به ارتقا نقش کشور در توسعه مرزهای دانش کمک کند. همچنین به موارد خاص ایران و علم سنجی بومی باید توجه شود.

  در علم سنجی هدف نگاه کردن و ارزیابی کشور با توجه به سند چشم انداز است و اینکه اگر از آن فاصله گرفتیم چکار باید کرد.

  مشکلات بودجه می‌توانند تاثیر منفی داشته باشند و در تحلیل‌ها باید مورد توجه قرار گیرد. نتایج ارزشیابی باید تاثیر گذار باشد باشد و اول شدن باید پیامدهای مثبتی را در پی داشته باشد. در هر مورد لازم است که تشویق مناسب انجام شود.

  باید بهتر و بیشتر تحقیق کنیم. معمولا هر گاه شروع به علم سنجی می‌کنیم بعد از مدتی از اطلاعات بدست آمد افسرده می‌شویم. علم سنجی باید به نحوی باشد که از هر بررسی یک گزارش تحلیلی قوی ارائه شود.

  پیشنهاد می‌شود که یک صفحه وب مخصوص به کمیته ایجاد شود و اطلاعات مربوطه مانند مقالات پرارجاع و دانشمندان در آن آورده شود. همچنین محلی برای کنش اعضای کمیته با افراد صاحب نظر در سطح کشور باشد.

  جناب آقای دکتر نوروزی:

  بنده می‌خواهم از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنم. یکی نقش علم سنجی در تعیین شاخص‌های و مسائل مربوط به آن و دیگری شاخص‌های علم سنجی که شامل شاخص‌های فنآوری و نوآوری می‌باشد.

  بررسی‌های در این راستا انجام گرفته است اما به دلیل نظامند نبودن نمی‌توان گفت که کارهای زیادی انجام شده است. همچنین کارهای انجام شده در سطح بین المللی نمود مناسب نداشته است. ارزیابی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی نباید تنها با شاخص‌های کتابسنجی انجام شود. مثلا ترکیه بیشتر مقاله گرا است و اختراعات نقش کمی در تولیدات علمی آن دارند. ارزیابی می‌تواند با شاخص‌های کتابسنجی و دیگر شاخص‌های موجود انجام گیرد. شاخص‌های نباید تنها محدود به شاخص‌های کتابسنجی باشند و سنجش باید تحلیلی باشد. مثلا ارتباط بین بودجه و تعداد مقالات و اینکه چرا تهران با 2000 هیات علمی تولیدات علمی کمتری نسبت به زنجان دارد.

  در وزارت علوم با آنکه گروه علم سنجی داشته است اولین جلسه علم سنجی آن در دو ماه گذشته تشکیل شده است. کمسیون باید فرا وزارتی باشد.

مسائل باید به صورت نظامند مطرح شده و رویکرد کمیته مطالعاتی باشد نظرات آن ابلاغ شوند.

جناب آقای دکتر مددکار سبحانی

 به نظر می رسد وزارت بهداشت نیز شروع به کار کرده است. اهداف پایش که موجب برنامه ریزی درست می‌شود. مثلا اگر می‌خواهیم تعداد مقالات بالا رود تکنیک خاص خود را دارد. وزارت بهداشت نیز روندی مشابه با ترکیه را دنبال کرده است اما این مسائل جانبی مضر را در پی خواهد داشت. ابتدا باید دید که به اعضای هیات علمی چه امکاناتی داده می‌شود و چه انتظاراتی دارید. من خودم به عنوان ویرایشگر می‌دانم که برخی موارد کاملا کپی و پیست است. باید اساس پیشبرد علم باشد و خودبخود اتفاقات جانبی نیز می‌افتد. تحقیقات باید به سمت کاربردی شدن پیش روند. معمولا مقالاتی ارجاع بالا می‌گیرند که روشی جدید ارائه کرده‌اند.

قضیه فرا وزارتی باید رعایت شود. دکتر کیوان کوشا، در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و دکتر صبوری از مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک از افرادی هستند که برای عضویت در کمیته معرفی می‌شوند. از شاخص‌های جدید می‌توان به eigenfactor اشاره کرد که قابل بکار گیری می‌باشد. بسیاری از اطلاعات را می‌توان از پایگاه‌های اطلاعاتی بدست آورد و آموزش در این زمینه‌ها مهم است.

جناب آقای دکتر اعتمادی:

در مورد استراتژی علم سنجی بیشتر کارها از پائین به سوی بالا است. در خارج معمولا اطلاعات را خودشان جمع آوری می‌کنند که موجب بهتر شده ارزشیابی‌ها می‌شود. ممکن است خطا داشته باشیم. یک درصدی همه خطا دارند. در دانشگاه‌های علوم پزشکی یکی از مشکلات این است که ارزیابی مستمر انجام نمی‌گیرد.

 ایثار نصیری

بنده خوشحال هستم که این جمع شکل گرفته است. طرح اولیه تشکیل این کمیته به مدت‌های قبل بر می‌گردد که در مذاکرات بین جناب آقای دکتر واسعی و جناب آقای دکتر اولیا منعکس گردیده است. با توجه به فعالیت‌های علم سنجی انجام گرفته در سال‌های اخیر اطلاع رسانی مناسبی انجام گرفته است و اکثر اساتید و محققان علوم پزشکی با شاخص‌های مهم علم سنجی آشنا هستند و حساسیت لازم جهت توجه به آنها ایجاد شده است. هم اکنون بستر مساعدی جهت فعالیت‌های آتی علم سنجی و فعالیت کمیته راهبردی علم سنجی قراهم آمده است.

امسال شاخص h تقریبا 3000 نفر از اساتید و محققان علوم پزشکی جمع آوری شد که در کتار آن اطلاعات مربوط به دیگر سوابق علمی افراد نیز وجود داشت و این امر ایجاب می‌گرد کارشناسان دانشگاه‌ها نیز در جمع آوری اطلاعات همکاری کنند. اطلاعات جمع آوری شده دارای صحت قابل قبولی هستند. برای مثال اساتیدی هستند که در چند دانشگاه علوم پزشکی در استان‌های مختلف تدریس می‌کنند و چند دانشگاه اطلاعات مربوط به آن فرد را ارسال کرده‌اند که همگی مشابه هستند. 

 

 

 ردیف

  مصوبات جلسه:

  مسئول اجرا

 مهلت اجرا

  1

تهیه شرح وظایف کمیته راهبری علم سنجی و نوشتن اساسنامه

 

 

  2

ضمنا مقرر گردید جلسات کمیته در هر 30 روز برگزار گردد.

  کارشناس علم سنجی

 

  تاریخ جلسه آینده: 13/4/88

مدعوین جلسه آینده: آقایان دکتر محمد واسعی، دکتر پرویز اولیا، دکتر عبدالرضا نوروزی چاکلی، دکتر آرش اعتمادی، دکتر رضا ملک‌زاده، دکتر آرمین مددکار سبحانی، دکتر پیام کبیری، دکتر منیره برادران افتخاری، ایثار نصیری. 

دستور جلسه آینده: بررسی شرح وظایف و اساسنامه کمیته راهبردی علم سنجی