صفحه نخست >> >> >> صورتجلسه ششم

صورتجلسه ششم

  بسمه تعالی

صورتجلسه کمیته کمیته راهبردی علم سنجی

شماره جلسه : 6

تاریخ جلسه : 29/3/89

مکان جلسه : ساختمان معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، دفتر معاونت

ساعت شروع: 9                                                                               ساعت خاتمه: 11

حاضرین در جلسه : آقایان: دکتر محمد واسعی، دکتر پرویز اولیا، دکتر عبدالرضا نوروزی چاکلی، دکتر آرمین مددکار سبحانی، دکتر پیمان کبیری، دکتر رضا ملک زاده، دکتر محسن رضا حیدری، ایثار نصیری

  دبیرجلسه: جناب آقای دکتر پرویز اولیا

  ردیف

  دستورکارجلسه:

  1

  راهکارهای ارتقاء تولیدات علمی کشور ایران و عبور از ترکیه

  ردیف

  مباحث و موضوعات جلسه

 

جناب آقای دکتر قانعی:
در حال حاضر سیستم مجوز دادن به مجلات مشکلاتی دارد و اختیار دانشگاه‌ها و انجمن‌ها علمی را در این خصوص محدود کرده‌ایم. باید روند کار به گونه‌ای باشد که ما بیشتر نقش ارزشیابی را بر عهده داشته‌ باشیم. باید به مقالات چاپ شده تشویق تعلق گیرد. در این صورت دانشجو استاد راهنمائی را انتخاب می‌کند که می‌داند مقاله چاپ می‌کند. یک ناشر مشترک مثلا با کشور ترکیه ایجاد شود و مقالات منتشر شده از سوی کشور ایران از آن طریق بتوانند نمایه شوند. تحقیقات بالینی پتانسیل خوبی دارند و بیمارستان‌های تخصصی همه باید بتوانند مراکز تحقیقاتی داشته باشند.
وظیفه دولت است که دسترسی همگان را به منابع علمی تامین کند. ما یک محاسبه‌ای کردیم که اگر هزینه‌های که به منظور اشتراک پاپگاه‌های اطلاعات علمی از سوی وزارت علوم، بهداشت، وزارت کشاورزی و صنایع و نفت پرداخت می‌شود با هم ادغام شود در مرز جغرافیائی ما دسترسی به اطلاعات علمی برای همگان میسر خواهد شد. ما باید رصد کنیم که تحقیقات در رستای اولویت‌ها انجام شود که این در ارزشیابی مراکز قابل رصد کردن است. همچنین باید بررسی شود که چه کنیم پیشرفت علمی واقعی محقق شود، شرایط عالم پرور و قابل رصد کردن کدام است.

 

جناب آقای دکتر اولیا:
بررسی مقالات منتشر شده در مجلات برتر رشته میکروبیولوژی که یک رشته عملی و وابسته به تکنیک و تکنولوژی است نشان دهنده این واقعیت است که این مجلات معمولا مقالاتی را چاپ می‌کنند که مربوط به محصولات شرکتهایی است که پشت پرده از آن مجلات حمایت می‌کنند. این قبیل مسائل در مجلات داخلی وجود ندارد و به آنها اجازه چاپ تبلیغات داده نمی‌شود.

 

جناب آقای دکتر ملک‌زاده:
  به نظر من پتانسیل‌هایی که ما در ایران داریم بیشتر از ترکیه است. مجلات دارای شاخص تاثیر باید تشویق شوند. خیلی از این مجلات در آستانه‌ای هستند که دیگر ادامه پیدا نکنند. بخش نشریات باید کمک کند تا مجلات زودتر به وجود بیایند و به مجلات انگلیسی باید سریع‌تر مجوز علمی پژوهشی داده شود. برای دفاع از پایان‌نامه‌ها افراد موظف شوند که در مجلات داخلی نمایه شده مقاله چاپ کنند. بسیاری از تزها خوب هستند و وقتی فرد موظف شوند نتایج تحقیق خود را چاپ کند کیفیت کار بالا می‌رود. باید ببینیم در چه رشته‌هایی عقب هستیم و در چه رشته‌هایی پتانسیل کاری داریم اما عقب هستیم. برخی از رشته‌ها که تخصصی هستند خیلی راحتر و سریع‌تر پیشرفت می‌کنند. مثلا در قلب و عروق که ما بیشترین تعداد بیمار را داریم هیچ مجله‌ای وجود ندارد.
در ارزشیابی‌های سالانه باید یک وزن بیشتری به ارجاع داده شود تا افراد بیشتر حساس شوند. بهرحال این ارزشیابی‌های وزارت بهداشت باید تاثیر گذار باشد و به رشد علمی کمک کند.
  سیستم‌های ارزشیابی باید اصلاح و تخصصی شوند. امتحان برد open book باشد و هر پزشک عمومی یک مقاله در Scopus داشته باشد تا بتواند در امتحان شرکت کند. در گرایش‌ها بالینی امکانات بسیار زیادی برای تحقیق داریم. فرد محقق باید یک درگیری زیادی با کار تحقیق داشته باشد. برخی از دانشجویان PhD تنبل هستند. بسیاری از مجلاتی که برای ما می‌آید 30 درصد رونویسی برداری دارند. ما یک گروهی تشکیل داده‌ایم که برای آنها این موضوعات را شرح داد و مسائل مرتبط با آن را گوشزد می‌کنیم. به نظر من هیچ چیز بی منطق از این امتحانات برد و تخصص که می‌گیریم نیست.
در چین امکانات تحقیقاتی زیادی وجود دارد. ما یک کار تحقیقات مشترک با دانشگاه کمبریج داشتیم و آنها برخی از نمونه‌ها را برای آنالیز به چین می‌فرستادند و می‌گفتند که قمیت تمام شده در چین نصف انگلستان است. اگر خود چینی‌ها شروع به ارجاع به هم بکنند شاخصهای مربوط به
impact تحقیقات چین به سرعت بالا می‌رود.

 

جناب آقای دکتر نوروزی:
  بنده با نماینده اشتراک نشریات در ترکیه صحبتی داشتم و نکته قابل توجه استفاده زیاد آنها از خدمات ارائه شده از طرف کنسرسیوم‌ها مثل کارگاه‌ها ارائه شده از سوی Nature و Science است. در ترکیه این قبیل ارتباطها خیلی خوب برقرار شده است و از این امکانات به خوبی استفاده می‌کنند. همچنین در ترکیه به تمام پزشکان که عضو هیات علمی نیستند امکان دسترسی به پایگاه‌های اطلاعات علمی داده شده است که این امر در ایران محقق نشده است.

 

جناب آقای دکتر کیوان کوشا:
بحثهایی از این قبیل در علم سنجی بسیار زیاد است. نکته ای که باید به آن توجه شود این است که اهمیت ISI بتدریج دارد کم می‌شود. رشد تولیدات علمی کشور ایران در علوم پزشکی قابل توجه است اما کم بودن impact تحقیقات یکی از مشکلاتی است که کشور ایران دارد.

 

جناب آقای دکتر مددکار سبحانی:
اگر زیر ساخت تحقیق آماده نشده باشد این قضیه به مقاله‌‌ سازی سوق پیدا می‌کند. در بسیاری از رشته‌ها مدت زیادی از وقت دانشجو صرف تهیه مواد و کمبود تجهیزات می‌شود و که این امکان طی کردن پروسه انتشار مقاله را محدود می‌کند.

 

جناب آقای دکتر حیدری:
باید تربیت به صورت عملی انجام شود. باید محیط فرهنگی و عالم پرور ایجاد شود. این امر سخت است اما غیر ممکن نیست.

 

جناب آقای دکتر اکبری:
برای جذب آگهی در نشریات محدودیت قانونی وجود ندارد ولی زیرساخت‌های لازمه هنوز فراهم نگردیده است. ما در حال حاضر با nature ارتباط داریم و قبول کرده است که برای ما کارگاه برگزار کند یک Iranian nature group ایجاد شود. نیچر در حال حاضر یک package ارائه می‌دهد که کل آن مربوط به وزارت بهداشت نیست و باید هماهنگی انجام شود تا به صورت مشترک خریداری شود.

 

جناب آقای ایثار نصیری:
ارائه تحت عنوان "راهکارهای ارتقاء تولیدات علمی کشور ایران در علوم بیومدیکال و عبور از ترکیه".

  ردیف

  مصوبات جلسه:

 

  مسئول اجرا

  مهلت اجرا

  1

  بررسی راهکارهای ایجاد فضای عالم پرور و قابل رصد در جامعه

  کارشناس علم سنجی

  -

  تاریخ جلسه آینده: 26/4/89

  مدعوین جلسه آینده : آقایان دکتر محمد واسعی، دکتر پرویز اولیا، دکتر عبدالرضا نوروزی چاکلی، دکتر آرش اعتمادی، دکتر رضا ملک‌زاده، دکتر آرمین مددکار سبحانی، دکتر پیام کبیری، دکتر منیره برادران افتخاری، دکتر کیوان کوشا، ایثار نصیری.

دستور جلسه آینده :
  بررسی راهکارهای ایجاد فضای عالم پرور و قابل رصد در جامعه