• ۱۱۴۶۰
  • ۴ / ۱۱ / ۱۳۹۶
چهاردهمین گردهمایی سراسری روسای کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور سه‌شنبه 23 آبان ماه سال 1396

چهاردهمین گردهمایی سراسری روسای کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در روز سه‌شنبه 23 آبان ماه سال 1396 همزمان با بیست و پنجمین سال«هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران» در محل سالن طبقه هشتم کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار گردید.


چهاردهمین گردهمایی سراسری روسای کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در روز سه‌شنبه 23 آبان ماه سال 1396 همزمان با بیست و پنجمین سال«هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران» در محل سالن طبقه هشتم کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار گردید.

در ابتدا آقای دکترکبیری رئیس محترم مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت، ضمن خوشامدگویی و عرض تسلیت و همدردی از واقعه زلزله شمال غرب کشور، گزارشی از میزان استفاده منابع الکترونیک در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور  ارائه نمودند.

سپس آقای دکتر کفاشان عضو محترم هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد، از روند و مراحل انجام طرح تحقیقاتی با عنوان سنجش وضعیت راهبردهای مدیریت دانش و زیرنظام‌های آن در کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با تاکید بر وب سایت‌های آنها گزارش مبسوطی ارائه نمودند.

در ادامه سرکار خانم دکتر شکفته عضو محترم هیات علمی گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره اهمیت پروفایل‌های کاربردی فراداده‌ای برای سازمان‌دهی اطلاعاتی اشیای محتوایی کتابخانه‌ها، مراکز اطلاع رسانی و پایگاه‌‌های اطلاعاتی مطالبی را بیان نمودند. ایشان اظهار کردند امروزه ناهمگونی بسیار زیادی در پایگاه‌های اطلاعاتی کتابخانه‌ها و نرم افزارهای کتابخانه‌ای دیده می‌شود و یکی از راه حل‌ها استفاده از پروفایل کاربردی است و روند استفاده از پروفایل کاربردی رو به رشد است و توجه بیشتر به استانداردهای فراداده ای و پروفایل های کاربردی لازم است و سازمان ها باید در طراحی سیستم‌های نرم افزاری از استانداردهای فراداده ای استفاده نمایند و ضروری است که کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی، داده های خود را طوری توصیف کنند که کاملا مبتنی بر بافت اطلاعاتی باشد و بایستی در رویکرد سازمان دهی خود تغییر ایجاد نمایند و ابزارهای سازمان دهی خود را با فناوری های روز تجهیز کنند تا بتوانند با سایر مراکز اطلاعاتی ارتباط برقرار نمایند و مبادله اطلاعاتی داشته باشند و از عملکرد جزیره ای در فضای وب اجتناب کنند و در پایان تاکید نمودند که مراکز اطلاعاتی  وپایگاه‌های طراحی شده از جمله پایگاه‌های مقالات، پایان نامه ها و سایر انواع اشیای محتوایی جهت توصیف درست و مناسب داده بایستی از پروفایل کاربردی استفاده کنند .

در ادامه آقای دکتر کبیری سامانه منبع یاب (Resource Finder) به آدرس rsf.research.ac.irکه در حال حاضرشامل اطلاعات دسترسی به82 هزار عنوان منبع از قبیل مجله، کتاب، راهنماهای آموزشی، فیلم آموزشی و غیره معرفی و اطلاعات جامع و کاملی درباره این سامانه و نحوه استفاده از آن ارائه نمودند.

آقای دکتر کبیری در خصوص برقراری دسترسی آزمایشی برخی از منابع اطلاعاتی خبردادند.

نکات و مطالبی درباره عدم یکپارچگی در شیوه ورود اطلاعات در سامانه پایان‌نامه‌های کشوری و نحوه عملکرد دانشگاه‌ها ولزوم همکاری و توجه دانشگاه‌ها، ارائه شد.

در پایان در خصوص مسائل و مشکلات موجود در چارت سازمانی وزارت بهداشت، شرایط احراز پست اطلاع رسانی پزشکی و اقدامات انجام شده مطالب و راهکارهایی را بیان  نمودند.

تهیه شده توسط: معصومه ارجمندی کارشناس مسئول اطلاع رسانی پزشکی معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت