• ۱۱۵۳۵
  • ۷ / ۲ / ۱۳۹۶
اولین دوره آموزشی " مدرسه زمستانی اخلاق درپژوهش های زیست – پزشکی"

اولین دوره آموزشی "مدرسه زمستانی اخلاق در پژوهش­های زیست- پزشکی" به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و با حضور 33 نفراز دبیران و نمایندگان کمیته­ های تحقیقات دانشجویی دانشگاه­های علوم پزشکی سراسر کشور، از تاریخ دوم لغایت چهارم اسفندماه سال­جاری و با حضور دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت در محل سالن جلسات هتل نیشکر اهواز برگزار شد.

در این دوره پس از برگزاری مراسم افتتاحیه که با حضور جناب آقای دکتر محمد بدوی سرپرست معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و جناب آقای دکتر احسان شمسی گوشکی دبیرکمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت و سایر مسئولین و شرکت­ کنندگان دوره آموزشی برگزار گردید؛ به ذکر دغدغه ­های پژوهشی دانشجویان دانشگاه­های علوم پزشکی کشور پرداخته شد. سپس در مورد اهداف دوره آموزشی و همچنین تاریخچه­ ی اخلاق در پژوهش از ابتدا تا کنون توضیحاتی داده شد و مراحل انجام یک پژوهش استاندارد، از مرحله ایده تا انجام و گزارش آن توضیحاتی ارایه گردید. پس از آن به تبیین ملاحظات اخلاقی در پژوهش­های زیست پزشکی و سیستم اخلاق در روند انجام پژوهش پرداخته شد.

در ادامه نیز در مورد لزوم رضایت آگاهانه در پژوهش ­های پزشکی، تعارض منافع در پژوهش، اخلاق حرفه­ ای دانشجویی،  اخلاق نخبگی دربین دانشجویان، قوانین و اخلاق در انتشار آثار پژوهشی، آموزش چگونگی استفاده از نرم افزارهای مشابهت­ یاب؛ توضیحاتی ارائه گردید و دانشجویان با بحث و تبادل نظر، به تکمیل بحث مبادرت نمودند

در انتهای مراسم، براساس آموزه ­های این مدرسه، دغدغه­ های دبیران کمیته­ های تحقیقات دانشجویی کشور و نیز مباحثات دانشجویان و میهمانان، بیانه­ای تنظیم و قرائت شد.

 

آخرین مطالب :