• ۱۱۶۹۸
  • ۱۰ / ۱۲ / ۱۳۹۷
معاون تحقیقات و فناوری: مصرف تریاک در افزایش ابتلا به سرطان موثر است.

اکنون 10 درصد از افراد بالای 40 سال در جامعه ما تریاک مصرف می‌کنند و این یک آمار هشدار دهنده است زیرا مصرف تریاک در ابتلا به سرطان قطعا موثر است.

به گزارش معاونت تحقیقات و فناوری، دکتر رضا ملک زاده در کنگره بینالمللی جراحی سرطان در شیراز افزود: عمق فاجعه این است که این افراد تریاک را با تصور دسترسی به سلامتی مصرف میکنند و این تصور باطل در جامعه ما شکل گرفته است و بسیاری تریاک را برای رفع خستگی مصرف میکنند و برخی برای تفریح و تفنن آن را می کشند.

وی افزود: تریاک در جامعه ما در حال حاضر همان نقش الکل در جوامع غربی را ایفا میکند ضمن آنکه مصرف الکل نیز در ایران رو به افزایش است.

معاون تحقیقات و فناوری با اشاره به افزایش شمار مبتلایان به سرطان معده در شهرهای شمال کشور گفت: استفاده بی رویه از کباب و گوشت قرمز در ابتلا به سرطان در این شهرها اثبات شده است. تحقیقات نشان میدهد در مناطقی مثل استان اردبیل مصرف کباب و گوشت برشته شده و خامه در ابتلا به سرطان معده تاثیر داشته است.
وی استفاده از سبزی و گوشت ماهی را در پیشگیری از سرطان معده موثر دانست و گفت: همچنین تحقیقات نشان داده است که مصرف روزانه یک قرص آسپرین در پیشگیری از سرطان معده موثر است در این زمینه تحقیقات در استان اردبیل شروع شده و دو گروه تحقیقاتی در این زمینه با مصرف و عدم مصرف آسپرین تحت پایش قرار گرفته اند که نتایج آن در یک دوره 10 ساله مشخص میشود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: تحقیقات اولیه در سایر کشورها نشان میدهد که مصرف روزانه یک آسپرین 30 درصد سرطان معده و 35 درصد سرطان روده بزرگ را کاهش میدهد.

معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین گفت:شایع ترین بیماری دستگاه گوارش در ایران ریفلاکس معده است و حدود 20 درصد ایرانی ها به آن مبتلا هستند، هر چند این بیماری ضرری ندارد و به مریضی های خطرناک تبدیل نمی شود اما بر روی کیفیت زندگی اثر می گذارد و در بلند مدت میتواند منجر به سرطان معده شود.

وی با اشاره به اینکه ریفلاکس 30 درصد بیماری های گوراشی را تشکیل می دهد، گفت: افراد مبتلا به این بیماری به دلیل نگرانی از ابتلا به سایر بیماری های گوارشی، زیاد به پزشک مراجعه می کنند.

دکتر ملک زاده سرطان دستگاه گوارش و کبد را جزو شایع ترین سرطان ها اعلام کرد و گفت: این سرطان ها، 27 درصد کل سرطان ها را تشکیل می دهد.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: شایع ترین سرطان های دستگاه گوارش و کبد، سرطان معده است که حدود 12 درصد سرطان ها را به خود اختصاص می دهد و در مردان بیشتر شایع است.

دکتر ملک زاده ادامه داد: سرطان روده بزرگ رتبه بعدی را به حدود نه درصد به خود اختصاص داده و سرطان مری هم حدود چهار درصد است.

وی سرطان های سینه، دهانه رحم و روده بزرگ را مهمترین سرطان های قابل پیشگیری دانست و بیان داشت: مطالعات خوبی در مورد این سرطان ها در کشور در حال انجام است.

آخرین مطالب :