• ۱۱۷۲۱
  • ۱ / ۱۲ / ۱۳۹۷
کارگاه آموزشی" اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی" به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار گردید

در این کارگاه که بصورت منطقه­ای برگزار شد 40 نفر از اعضای هیئت علمی و پژوهشگران دانشگاه­های یزد، کاشان،شهرکرد و اصفهان حضور داشتند.

کارگاه آموزشی" اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی" توسط کمیته ملی اخلاق در پژوهش­های زیست پزشکی وزارت متبوع و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تاریخ 14 و 15 آذرماه سال­جاری برگزار گردید. در این کارگاه که بصورت منطقه­ای برگزار شد 40 نفر از اعضای هیئت علمی و پژوهشگران دانشگاه­های یزد، کاشان،شهرکرد و اصفهان حضور داشتند.

کارگاه دردو قسمت تئوری و عملی تدوین شده بود. در ابتدای کارگاه بعد از قرائت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی، خانم دکتر حق­جو معاونت محترم پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی به حاضران در کارگاه خیرمقدم عرض نموده و به بیان نکاتی پیرامون اهمیت اخلاق در پژوهش پرداختند. پس از آن مباحث آقای دکتر نوربخش تحت عناوین " الزامات اخلاقی، علمی و قوانین بینالمللی ناظر بر استفاده از حیوانات آزمایشگاهی" و "روشهای جایگزین استفاده از حیوانات آزمایشگاهی " و " اصول متدولوژی پژوهش با حیوانات آزمایشگاهی " و " ایمنی در کار با حیوانات آزمایشگاهی و بررسی برخی بیماریهای مشترک حیوانات و انسان " بصورت پاورپوینت و نیز گاها پرسش و پاسخ ارائه شد.  بحث " ایمنی در کار با حیوانات آزمایشگاهی و بررسی برخی بیماریهای مشترک حیوانات و انسان " را آقای دکتر نادر پسته چیان از اساتید دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ارائه نمودند.

بخش عملی روز اول با حضور نیمی از شرکت کنندگان از ساعت 14:30 در سالن فیزیولوژی عمومی دانشکده پزشکی شروع شد. در این قسمت از کارگاه مباحث : " آشنایی با حیوانات، مقید کردن، جابهجایی، تشخیص جنسیت، روشهای محاسبه دوز دارو، تجویز مواد، نمونهبرداری، آشنایی با داروهای بیهوشی/بیدردی، بیهوش کردن حیوان و مدیریت بیهوشی " مطرح گردید و همکاران در سه زیرگروه با انجام کار روی حیواناتی از قبیل موش و خرگوش از نزدیک و بطور ملموس اصول اخلاقی کار با حیوانات را آموزش دیدند. کارعملی تا ساعت 19 ادامه داشت و بسیار مورد استقبال قرارگرفت.

در روز دوم کارگاه مباحث تئوری : " اصول نمونهبرداری و تجویز مواد" و " روشهای تشخیص درد و رنج در حیوانات آزمایشگاهی " در بخش اول مطرح شد و در قسمت پایانی  مباحث " مبانی بیدردی و بیهوشی حیوانات آزمایشگاهی" ومعیارها و روشهای پایان کار با حیوانات آزمایشگاهی "عنوان گردید. در بخش عملی روز دوم هم که از ساعت14:30 لغایت 19:30 ادامه داشت مباحث روز قبل برای گروه جدید همکاران مطرح شد.

در پایان همه حاضران ضمن تشکر از برگزاری کارگاه، تقاضای ادامه­دار بودن مباحث و برگزاری کارگاه­هایی از این قبیل را داشتند

آخرین مطالب :