• ۱۱۹۱۸
  • ۱۶ / ۹ / ۱۳۹۸
سمینار رقابت های استارت آپی سلامت آنلاین برگزار گردید.

سمینار رقابت های استارت آپی سلامت با حضور 6 استارت آپ برتر در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد

دکتر حسین وطن پور مدیرکل دفتر فناوری سلامت وزارت بهداشت و آموزش پزشکی در سمینار رقابت های استارت آپی دانشگاه امیرکبیر گفت: وقتی سرویس پرستاری در منزل ارائه می شود، این سرویس هم شفاف تر است، هم با کیفیت بیشتری ارائه می شود، هم ارزان تر است، هم سریع تر و مهم تر از همه اینکه مردم پرستار دلخواه را به اختیار خودشان و بر اساس تجربه انتخاب می کنند، یعنی پرستار تحمیلی نیست، در این شرایط نمی توان به مقابله با استارت آپ پرستاری پرداخت. به همین منوال برای بقیه استارت آپ های پزشکی مقابله امکان پذیر نیست. قطعا وقتی درخواست برای چنین سرویس هایی وجود دارد و سرویس با جذابیت دو چندان ارائه می شود، نمی توان مقابل تکنولوژی ایستادگی کرد.


دانشگاه امیرکبیر پروژه های خوبی در حوزه پزشکی ارائه کرده است.

دکتر وطن پور با تشکر از کانون همگرایی رویکردهای بین المللی امیرکبیر که برگزار کننده رویداد سلامت آنلاین بوده است، گفت: کیت بویایی برای آگاه سازی آتش در دانشگاه امیرکبیر ساخته شد. برخی از موادهای اولیه دارویی مورد نیاز در کشور در این دانشگاه ایجاد شد و پروژه های ملی فراوانی هستند که دانشجویان این دانشگاه در حال اجرای آنها هستند.

 

دولت باید تسهیلات را به دغدغه داران حوزه سلامت بدهد.

نشست استارت آپ های حوزه سلامت با سوالات دکتر ریحانه دهقانی از مدیرکل فناوری سلامت وزارت بهداشت ادامه یافت. دکتر وطن پور گفت: ما بدنبال آدم دغدغه مند هستیم. آدم دغدغه دار چسب دیابت تولید می کند، آدم دغدغه دار هلیوم مایع درست می کند، فرد دغدغه دار نانو فایبر می سازد و صادرات می کند، کیت آزمایشگاهی می سازد، 23 داروی بایوتک می سازد، دغدغه دارها پوست درست می کنند، فک مصنوعی درست می کنند. وی افزود: اینها در وزارت بهداشت حمایت می شوند. اگر دغدغه دارها اشتباه کنند، حتی این هدر رفتن هزینه هم یک تجربه و ارزشمند است. وی افزود: به سمت پروژه ها و محصولاتی بروید که در بازار مشتری دارند.

این استاد دانشگاه افزود: نگرانی هایی هم در حوزه سلامت آنلاین داریم. آیا این استارت آپ ها که اطلاعات سلامت را دریافت می کنند، با قوانین محرمانگی آشنا هستند؟ آیا این فعالان حوزه سلامت دیجیتال دوره های آموزشی اصول اخلاقی پزشکی را دیده اند؟ چه کسی صلاحیت این استارت آپ ها را برای فعالیت در حوزه پزشکی تایید خواهد کرد؟ آیا اطلاع احتمال وقوع برخی بیماری ها در آینده (مبتنی بر داده های بزرگ)، نگرانی ندارد؟ این مسائل نیاز به قانون هایی دارند که تدوین شده و در مرحله رفع ایرادات احتمالی آنها هستیم.


پزشک خوب، مثل نان شب نیاز جامعه است.

وطن پور گفت: متاسفانه در کشور ما، مردم کمتر به سلامت اهمیت می دهند. بعد از 50 سال اغلب با از کارافتادگی مواجه می شویم. نظام برخورد پزشک با بیمار، یا آزمایشگاه با بیمار بسیار جدی و غیرشفاف بوده است و قطعا سیستم های شفاف و پاسخ دهی فوری با استقبال مردم مواجه می شوند. پزشک خوب دغدغه ای است که استارت آپ ها با حل مشکلاتی مثل زمان بر بودن پاسخ دهی ها، آن را عملی کرده اند. وطن پور افزود: ما خیلی اختلافات در پشت صحنه داریم و تمام تلاش دفتر فناوری سلامت این است که مقبولیت را برای این کسب وکارها ایجاد نماید و البته مقاومت ها هم تا حدود بالایی در این زمینه ها شکسته شده است. به گفته ایشان: استارت آپ سلامت نیاز دارد حداقل یک پزشک و آگاه به سیستم پزشکی را در تیم مهندسی خودش داشته باشد.


استارت آپ های سلامت به چه سمتی حرکت کنند؟

دکتر وطن پور که در جمع علاقه مندان به استارت آپ های سلامت و مدیران این استارت آپ ها صحبت می کرد گفت: توصیه من به استارت آپ ها این است که با امید و قدرت به سمت سیستم های تشخیص پزشکی حرکت کنند. وی ادامه داد: این شرکتی که تبلیغات کرده و نوشته است چکاپ، ما در سلامت چیزی به نام چکاپ نداریم. چکاپ برای خودرو است. روی انسان اگر خواستید چکاپ را  مطرح کنید، قانون دارد، یک سری عوارض و مشکلات به دنبال این کلمه است.من می توانم به پزشک مراجعه کنم و پزشک است که تشخیص می دهد شما به چه آزمایشی نیاز دارید. شما نمی توانید به عنوان سلامت دیجیتال گزارش اطلاعات آزمایش را به بیمار ارائه دهید. این پزشک است که می بایست این اطلاعات را داشته باشد. مدیرکل دفتر نوآوری سلامت گفت: هر چند آزمایش پزشکی اینترنتی، ارزان تر است و خدمتی است که بالاخره مردم به آن نیاز دارند.

کشوری که جنگ داشته، چرا ولیچر استاندارد ندارد؟

وطن پور گفت: کشوری با جمعیت 80 میلیون و جانبازهایی حاصل از دوران جنگ چرا باید هنوز در تولید یک ویلچر استاندارد مشکل داشته باشد؟ وی گفت: باید دعوت کنیم تا دانشجویان و اساتید دانشگاه های توانبخشی ارتباط خود را با صنعت واقعی کنند. متاسفانه سال ها ارتباط با صنعت و دانشگاه به یک اتاق در دانشگاه ها تبدیل شده است. و نه صنعت به دانشگاه نیاز دارد و نه دانشگاه ها به صنعت نیاز دارند. وی اضافه کرد: این نیاز متقابل باید شکل اجرایی و عملیاتی به خود بگیرد.


از استارت آپ های حوزه سلامت در دانشگاه امیرکبیر تقدیر شد.

ادامه این مراسم با نشست استارت آپ های حوزه سلامت با حضور دکتر محمد رضا مجمع و پرسش و پاسخ ایده های سلامت با دکتر محسن قره خانی اجرا شد. در پایان تقدیر از استارت آپ های حوزه سلامت با حضور دکتر وطن پور انجام شد.  تندیس های رتبه های برتر نیز توسط بیمه رازی آماده شده اند که تقدیم آنها خواهند شد.

 

تصویر 1
تصویر 2
تصویر 3
تصویر 4
تصویر 5