• ۱۱۹۲۱
  • ۲۰ / ۹ / ۱۳۹۸
« برگزاری مدرسه تابستانی آموزش مدرس اخلاق واصول کار با حیوانات آزمایشگاهی ازتاریخ یکم لغایت هفتم شهریورماه ۱۳۹۸ توسط کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی و با میزبانی انستیتوپاستورایران درمحل پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید اکنلو همدان»

مدرسه تابستانی آموزش مدرس اخلاق و اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی از تاریخ یکم لغایت هفتم شهریورماه ۱۳۹۸توسط کمیته ملی اخلاق درپژوهش‌های زیست پزشکی و با میزبانی انستیتوپاستور ایران در محل پایگاه تحقیقاتی بیماری‌های نوپدید و بازپدید اکنلو همدان با شرکت ۲۴ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار گردید.

در این برنامه ابعاد مختلف کار با حیوانات آزمایشگاهی از قبیل اصول بنیادین اخلاقی مربوط به کار با حیوانات در امور علمی، روشهای جایگزین استفاده از حیوانات آزمایشگاهی به نحوی که بتوان نتایج معتبر علمی را بدون استفاده از حیوانات به دست آورد، روش‌های صحیح تکثیر، پرورش و نگهداری حیوانات آزمایشگاهی، و طیف وسیعی از روش‌های اخلاقی و اصول صحیح استفاده از حیوانات در کارهای تحقیقات (نظیر روش انتخاب حیوان مدل، انواع روش‌های صحیح خونگیری و تجویز مواد، روش‌های صحیح بی‌دردی و بیهوشی حیوانات) مورد بررسی قرار گرفت.

در این دوره همچنین یکی از مهمترین اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی مبنی بر روش‌های تشخیص درد و رنج حیواتات و پیشگیری و درمان این حالات درحیوانات آزمایشگاهی بحث گردید. این دوره در قالب بخش‌های تئوری و عملی برگزار گردیده و شرکت‌کنندگان در پایان درآزمون کتبی دوره شرکت نمودند.

دکتر احسان شمسی کوشکی دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، اعلام کرد: برگزاری این مدرسه، آینده پژوهش‌های حیوانی کشور را از نظر کیفی، فنی و اخلاقی تحت تاثیر قرار خواهد داد. وی تاکیدکرد: از این پس، دوره‌های آموزشی مورد تایید وزارت بهداشت برای کار برروی حیوانات و ملاحظات اخلاقی آن، کارگاه‌هایی خواهد بود که توسط مدرسان شرکت‌کننده در این دوره برگزار شود.

 دکتر سیاوش احمدی نوربخش، متخصص جراحی دامپزشکی و دبیر علمی این دوره نیز گفت: اینکه دفاع از حقوق موجودات بیپناه دربند قفسهای آزمایشگاه ها اینچنین برای یک فرد دانشگاهی ارزشمند باشد که دشواری‌های سفر و گذراندن یک دوره فشرده اخلاقی/علمی را بر خود هموار و به موضوع نه از سر رفع تکلیف، که خیلی جدی و پیگیرانه نگاه کند، در حد بالاترین استانداردهای جهانی است و یقیناً نشان از صفای قلبی و ایمان قوی افراد به کاری است که انجام می‌دهند و این چیزی است که جامعه علمی امروز بدان «محتاج» است.

                                          

دبیر علمی این دوره تاکید کرد: این راه متوقف نمی‌شود؛ همانگونه که گفته‌اند «تغییر» با یک نفر آغاز می‌شود یقیناً افرادی که در این دوره حضور یافتند هر یک آغازی بر تغییر در جهت بهتر شدن وضعیت اخلاقی و علمی کار با حیوانات آزمایشگاهی دراقصی نقاط کشور خواهند بود.

وی خاطر نشان کرد: امیدوارم هر یک از ما بتوانیم پیام این دوره را که رعایت حق و انصاف در کار با موجودات زنده و در عین بدست آوردن نتایج معتبر علمی بود را به مراکز علمی خودمان منتقل کنیم. این موضوع نه فقط رعایت حق حیوانات آزمایشگاهی است و نه به نفع یک شخص و یک دانشگاه تمام می شود، که در عرصه جهانی به نفع کل کشورمان خواهد شد.

دکتر عصمت میراب زاده اردکانی از مدرسان این دوره و از اعضای هیات علمی انستیتو پاستور ایران نیز در این نشست گفت: علاوه بر ارائه مطالب علمی، در دسترس قرار دادن تجربیات علمی و عملی، چگونگی آموزش، صبوری و برخورد با فرا گیران و خلق و خوی خوش می‌تواند از ره توشه‌های این دوره برای برگزاری دوره‌های مشابه از سوی شرکت‌کنندگان دوره باشد .

دکتر احسان مصطفوی، اپیدمیولوژیست و رییس پایگاه و مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران و دبیر اجرایی دوره نیز ضمن تشکر از کمیته ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و انستیتو پاستور ایران که شرایط برگزاری این دوره را فراهم کرده اند، اعلام کرد: پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران، با داشتن آزمایشگاه های مجهز، سوئیت های اقامتی و سایر ملزومات، شرایط برگزاری دوره‌های آموزشی ملی و بین المللی را دارد و در 5 سال اخیر بیش از 600 نفر از اقصی نقاط کشور و 50شرکت کننده از 27 کشور دنیا در دوره های آموزشی این مرکز شرکت کرده اند.

 وی افزود: این مرکز، آزمایشگاه مرجع کشوری بیماری های طاعون، تولارمی و تب کیو می‌باشد که در سال 1331 تاسیس شده است و در سال 1390 مورد بازسازی و توسعه قرار گرفته است. 

 

 

 

آخرین مطالب :