• ۱۱۹۴۰
  • ۶ / ۱۰ / ۱۳۹۸
سمینار رقابت های استارت آپی سلامت با حضور 6 استارت آپ برتر در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد

دکتر حسین وطن پور مدیرکل دفتر فناوری سلامت وزارت بهداشت و آموزش پزشکی در سمینار رقابت های استارت آپی دانشگاه امیرکبیر گفت: وقتی خدمات حوزه سلامت نظیر پرستاری به کمک سیستم های فناوری اطلاعات ارائه میشود، نوع خدمات شفاف تر، با کیفیت تر، ارزان تر، سریعتر و درنهایت توسط خود خدمت پذیر انتخاب میشود. اساسا مقاومت در برابر این سبک از ارائه خدمات محکوم به شکست است. مقاومت در برابر سلامت دیجیتال در واقع مقاومت در برابر تکنولوژی های برتر و به روز است.  

در حوزه فناوری سلامت تفاوتی بین مجریان در حوزه وزارت بهداشت و یا وزارت علوم نداریم. در حال حاضر چندین پروژه حوزه سلامت در دانشگاه امیر کبیر مورد حمایت قرار گرفته است.

دکتر وطن پور با تشکر از کانون همگرایی رویکردهای بین المللی امیرکبیر که برگزار کننده رویداد سلامت آنلاین بوده است، گفت: کیت تشخیص سلامت حس بویایی، سیکلوترون، هلیوم مایع، سوزن بیوپسی، تولید مواد اولیه دارویی و .....از جمله پروژه های حوزه سلامت در دانشگاه امیر کبیر هستند.

ما در وزارت بهداشت بدنبال محققین صاحب دغدغه فناوری برای جلب منابع دولت و حمایت از آنها هستیم

نشست استارت آپ های حوزه سلامت با سوالات دکتر ریحانه دهقانی از مدیرکل فناوری سلامت وزارت بهداشت ادامه یافت. دکتر وطن پور گفت: ما بدنبال آدم های دغدغه مند هستیم. آدم دغدغه دار بفکر حل مسئله دیابت است، آدم دغدغه دار هلیوم مایع درست می کند، فرد دغدغه دار نانو فایبر می سازد و صادر می کند، کیت آزمایشگاهی می سازد، 23 داروی بایوتک می سازد، دغدغه دارها پوست درست می کنند، فک مصنوعی درست می کنند. وی افزود: اینها در وزارت بهداشت حمایت می شوند. اگر محققین دغدغه دار حتی اشتباه کنند و شکست هم بخورند، هنوز سرمایه گزاری است چرا که صاحب تجربه و مهارتی ارزشمند شده اند. قطعا برایمان پروژه های اهمیت دارد که محصول آنها در بازار دارای مشتری است.

این استاد دانشگاه افزود: در رابطه با سلامت دیجیتال هم در حوزه سلامت نگرانی هایی داریم. آیا این استارت آپ ها که اطلاعات سلامت را دریافت می کنند، با قوانین محرمانگی آشنا هستند؟ آیا این فعالان حوزه سلامت دیجیتال دوره های آموزشی اصول اخلاقی پزشکی را دیده اند؟ چه کسی صلاحیت این استارت آپ ها را برای فعالیت در حوزه پزشکی تایید خواهد کرد؟ آیا اطلاع بیمار از احتمال وقوع برخی بیماری ها در آینده (مبتنی بر داده های بزرگ)، جای نگرانی ندارد؟ این مسائل نیاز به قوانین دارند که خوشبختانه در حال حاضر تدوین و در مرحله رفع ایرادات احتمالی آنها هستیم. وی ادامه داد: شرکتی که تبلیغات کرده و مینویسد چکاپ کامل، موضوع بسیار مبهمی است که آگاهی ندارد که اساسا در سلامت چیزی به نام چکاپ ب مراجعه مستقیم نداریم. این صرفا پزشک است که تشخیص می دهد شما به چه آزمایشی نیاز دارید. و یا نمیتوان به عنوان سلامت دیجیتال گزارش آزمایش های انجام شده را مستقیما به بیمار ارائه دهید. این پزشک است که می بایست این اطلاعات را داشته باشد.

 

 بهره مندی از سلامت دیجیتال نیازمند پزشکان با اطلاعات فنی بروز و آشنا به سیستم های فناوری اطلاعات است.

وطن پور گفت: متاسفانه در کشور ما، مردم به مقوله سلامت کمتر اهمیت می دهند. بعد از 50 سال زندگی اغلب با نوعی از کارافتادگی مواجه می شوند. نظام برخورد پزشک با بیمار، یا آزمایشگاه با بیمار از شفافیت لازم برخوردار نیست و بهمین لحاظ سیستم های شفاف سازی اطلاعات و پاسخ دهی فوری با استقبال مردم مواجه می شوند. در حال حاضر استارت آپ های حوزه سلامت با حل مشکلاتی مثل زمان بر بودن پاسخ دهی ها و یا عدم ارائه اطلاعات کافی سلامت از مقبولیت خوبی برخوردار شده اند. وطن پور افزود: ما خیلی مشکلات بر سر راه پذیرش اینگونه استارت آپ ها در وزارت بهداشت داشته و تمام تلاش دفتر فناوری سلامت را برای افزایش مقبولیت این کسب وکارها در بخش های مختلف وزارت بهداشت بکار گماشته ایم. خوشبختانه با حمایت مقام عالی وزارت فضا برای فعالیت سلامت دیجیتال بهتر از گذشته شده است. به گفته ایشان در ضمن استارت آپ های حوزه سلامت نیاز دارند حداقل یک پزشک و یا فردی با آگاهی کافی از سیستم پزشکی در تیم های مهندسی خود داشته باشند.  

استارت آپ های سلامت به چه سمتی حرکت کنند؟

دکتر وطن پور که در جمع علاقه مندان به استارت آپ های سلامت و مدیران این استارت آپ ها صحبت می کرد گفت: توصیه من به استارت آپ ها این است که با امید و قدرت به سمت سیستم های تشخیص پزشکی حرکت کنند.

کشوری که جنگ داشته، چرا تاکنون موفق به ساخت ولیچر استاندارد نشده است؟

وطن پور گفت: کشوری با جمعیت 80 میلیون و جانبازهایی حاصل از دوران جنگ چرا باید هنوز در تولید یک ویلچر استاندارد مشکل داشته باشد؟ وی گفت: باید دعوت کنیم تا دانشجویان و اساتید دانشگاه های توانبخشی ارتباط خود را با صنعت واقعی کنند. متاسفانه سال ها ارتباط با صنعت و دانشگاه به یک اتاق در دانشگاه ها تبدیل شده است. و نه صنعت به دانشگاه نیاز دارد و نه دانشگاه ها به صنعت نیاز دارند. وی اضافه کرد: این نیاز متقابل باید شکل اجرایی و عملیاتی به خود بگیرد.

از استارت آپ های حوزه سلامت در دانشگاه امیرکبیر تقدیر شد.

ادامه این مراسم با نشست استارت آپ های حوزه سلامت با حضور دکتر محمد رضا مجمع و پرسش و پاسخ ایده های سلامت با دکتر محسن قره خانی اجرا شد. در پایان تقدیر از استارت آپ های حوزه سلامت با حضور دکتر وطن پور انجام شد.  تندیس های رتبه های برتر نیز توسط بیمه رازی آماده شده اند که تقدیم آنها خواهند شد.