• ۹۰۰۳
  • ۲۴ / ۱ / ۱۳۹۳
هفتمین گردهمایی دوره‌ای روسای کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

هفتمین گردهمایی دوره‌ای روسای کتابخانه‌های مرکزی و مراکز تامین منابع الکترونیک دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در تاریخ‌های 17 و 18 دی‌ماه سال 1393 با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در شهر مقدس مشهد برگزار گردید.

همایش در روزچهارشنبه  17 دی ماه 1393 در ساعت 8:30 با تلاوت قرآن مجید آغاز شد. در ابتدای جلسه آقای دکتر صراف رئیس محترم کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی شرکت کنندگان مقدمه ای کوتاه درباره اهمیت کتابخانه ها و ایجاد کتابخانه های دیجیتال ارائه نمودند. بعد از معارفه شرکت کنندگان در گردهمایی، سرکار خانم مدیرامانی مطالبی راجع به کنش پژوهی(Action Research) زمینه‌های عینی و شیوه های علمی پژوهش در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی و محیط کتابخانه ها ارائه نمودند. در ادامه آقای دکتر کبیری رئیس محترم مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی مطالبی راجع به نحوه اجرای گردهمایی و اهداف ارزشیابی و رتبه بندی کتابخانه ها در ارزشیابی دانشگاه‌ها از سال آینده خبردادند. ایشان خاطرنشان نمودند که این امر به منظور ارزشگذاری فعالیت های کتابخانه ها و تشویق و ترغیب کتابخانه ها به منظور کسب و حفظ استانداردهای داخلی و بین المللی کتابخانه‌های دانشگاهی و الزام دانشگاهها به توجه بیشتر ادارای و مالی نسبت به کتابخانه هاست. در این زمینه ایشان شاخص های مطرح را بیان کردند و از دانشگاهها خواستند تا موارد مورد نظر خود را به وزارت بهداشت اعلام نمایند.
در ادامه جلسه نمایندگانی از شرکت های نرم افزاری و سخت افزاری کتابخانه ها محصولات خود را معرفی نمودند.
در ادامه جلسه سرکار خانم رهادوست مطالبی راجع به اهمیت اصطلاحنامه پزشکی فارسی، ویرایش 3 این مجموعه مطالبی را ارائه نمودند.در این همایش از زحمات ایشان به نحو شایسته ای از طرف وزارت بهداشت و درمان تجلیل گردید.
در بعدازظهر روز هفدهم از ساعت 13-16:30 سه کارگاه آموزشی با عناوین زیر برگزار گردید:
- کارگاه آشنایی با کتابداری و اطلاع رسانی مبتنی برشواهد
- کارگاه تحلیل محتوای وب سابت کتابخانه ها با رویکرد مدیریت دانش
- کارگاه آشنایی با انواع پروفایل های پژوهشی محققین و کاربردهای آن
 روز هجدهم دی ماه 1393 با بازدید از واحدهای مختلف کتابخانه بیمارستان امام رضا و کتابخانه آستان قدس رضوی، در ساعت 12 پایان یافت.
لازم به ذکر است که برگزاری مطلوب و موفق این گرد‌همایی با کمک و همراهی جناب آقای دکتر صراف،  سرکار خانم مدیرامانی، جناب آقای نکویی و سایر همکاران دانشگاه علوم پزشکی مشهد ممکن شد.

 

آخرین مطالب :